Wybiegi w Poznaniu

Zanim zaczęłam być regularnym gościem na psich wybiegach, trochę szukałam informacji na ich temat. Niestety nigdy nie natrafiłam na zbiorcze, w miarę aktualne zestawienie. Teraz więc sama pokuszę się o próbę ich zrecenzowania. Nie odwiedziłam jeszcze co prawda wszystkich wybiegów w Poznaniu i bliskiej okolicy, ale większość razem z Lokim już "zaliczyliśmy" :) Post zapewne będzie na bieżąco aktualizowany.

Pod uwagę biorę tylko tereny ogrodzone i ogólnodostępne. Można chyba powiedzieć, że jako opiekunka huskiego, dość dokładnie oceniam szczelność ogrodzenia i ewentualne możliwości ucieczki. A od czasów wspólnych spotkań z grupą Północniaki Poznaniaki, odwiedzone wybiegi zostały dobrze pod tym względem przetestowane;)Otwórz w nowym oknie


Lasek Marceliński

52°24'08.4"N 16°51'06.1"E
Pierwszy wybieg w Poznaniu, który odwiedziłam. Jest największy, podzielony na dwie części; na obu posiada tory do ćwiczeń (można potrenować agility). Na każdą z części osobne wejście, z jednej na drugą można przejść przez furtkę. Niestety bez śluz. Posiada ławki, powalone pnie oraz kosze na śmieci. Mimo, że znajduje się w Lasku Marcelińskim, latem nie ma na nim za wiele cienia. Przy większej wilgotności albo po deszczu - sporo błota (choć psom zdaje się to nie przeszkadzać;)).
Ogrodzenie jest wysokie, z siatki leśnej. Furtki już proszą się o mały remont;)
Na wybieg można dojechać autem (dwa parkingi: od strony ul. Strzegomskiej oraz od strony stadionu i ul. Ptasiej) oraz komunikacją miejską (przystanek "Inea Stadion" - tramwaje: 1, 6, 13, 15, autobusy: 45, 50, 63, 91 oraz na przystanek "Gałczyńskiego" autobus linii 48).
W pobliżu znajdują się plac zabaw oraz siłownia.


Zalety:

+ duży
+ dwie części (można w razie potrzeby rozdzielić psy)
+ tory z przeszkodami

Wady:

- brak śluz

Zdjęcia:

Antoninek (ul. Browarna)

52°23'39.1"N 17°00'43.7"E
Położony jest w ładnej okolicy, w lesie, obok rzeki Cybiny i stawów. Chyba drugi co do wielkości wybieg w Poznaniu. Nie jest podzielony, ale posiada dwa wejścia ze śluzami. Ogrodzenie wysokie, wykonane z leśnej siatki.
Wybieg jest zadbany, zapewne głównie przez odwiedzających go psiarzy. Jest na nim kilka drzew oraz małe zadaszenie, które mogą dawać trochę cienia. Można również usiąść, są ławki, palety i kilka powalonych pni. Oczywiście posiada również kosze na odpady.
Dojazd samochodem na leśny parking. Można dojechać także autobusem na przystanek "Piwna" (52, 55, 57, 66).


Zalety:

+ duży
+ dwa wejścia ze śluzami
+ ładna okolica


Zdjęcia:

Osiedle Bolesława Chrobrego

52°27'18.9"N 16°54'56.9"E
Wybieg położony w osiedlowym parku, między Szkołą Podstawową nr 17, Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 15 oraz blokiem nr 20. Jest mały, ale dość długi, więc psy mogą doskonale się rozpędzać:) Posiada również kilka przeszkód.
Ogrodzenie na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, jednak wprawne oko opiekuna psa wyspecjalizowanego w ucieczkach, zobaczy trochę ubytków (dziury w siatce). Wybieg posiada dwa wejścia bez śluz. Są ławki oraz kosze.
Nawierzchnia wybiegu to głównie piasek, więc przy odrobienie wody należy zaopatrzyć się w kalosze;)
Nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu na jednym z licznych osiedlowych parkingów. Łatwo można również dotrzeć którąkolwiek linią Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (najbliższy przystanek "Kurpińskiego"), oraz autobusem na przystanek "os. Chrobrego" (51, 85, 90, 93).


Zalety:

+ elementy toru przeszkód

Wady:

- brak śluz
- "ubytki" w ogrodzeniu


Zdjęcia:

Rusałka

52°25'57.5"N 16°52'37.2"E
Znajduje się w lesie, przy jeziorze Rusałka, od strony głównej plaży i restauracji Sama Frajda. Zaraz obok wybiegu jest duży parking, na którym jednak trzeba przygotować się na opłaty (sytuacja tam ciągle się zmienia). Dojechać najwygodniej jest więc samochodem, ale jeśli komuś nie przeszkadza spacer (pies dodatkowo skorzysta!), można również próbować dotrzeć komunikacją miejską od strony pętli na Ogrodach (linie 2, 7, 18, 20, 50, 58, 61, 82, 86, 91, 95), albo od strony ulic Golęcińskiej i Wojska Polskiego (przystanek "Golęcińska", linie 64, 95).
Co do samego wybiegu... jest całkiem spory:) Nie tak duży, jak ten w Lasku Marcelińskicm, ale daje możliwość wybiegania. Posiada dwa wejścia ze śluzami, kosze na śmieci, ławeczkę. Brak jest przeszkód, jednak jest trochę drzew i powalony pień.


Zalety:

+ śluzy
+ dość duży
+ ładna spacerowa okolica


Wady:

- przydałoby się "odświeżyć" ogrodzenie
- gorszy dojazd komunikacją

Zdjęcia:

Wilda (Park Jana Pawła II)

52°23'17.0"N 16°55'28.4"E
Wybieg znajduje się w parku Jana Pawła II, przy ulicy Dolna Wilda, dokładnie za budynkiem Spotu (ul. Dolna Wilda 87).
Jest długi, doskonały do biegania. Ma ładne ogrodzenie oraz dwie furtki ze śluzami na każdym z końców. Jest miejsce do siedzenia, no i oczywiście kosze na śmieci. Na terenie rosną drzewa i krzewy - w sam raz dla miłośników węszenia:)
Poza samochodem, dostać się na wybieg można komunikacja miejską - tramwajami 2, 9, 10 (przystanek "Kosińskiego"), 1, 7, 11 ("Rolna" albo "Hetmańska Wiadukt") albo autobusami 71 ("Rolna") i 76 ("Droga Dębińska").


Zalety:

+ śluzy

Zdjęcia:

Park Jana Kasprowicza (Arena)

52°23'36.5"N 16°53'28.5"E
Jeden z mniejszych wybiegów, usytuowany w parku Jana Kasprowicza, przy skrzyżowaniu ulic Jarochowskiego i Potworowskiego. Ogrodzenie wybiegu jest dość niskie, wprawny pies zapewne dałby radę je przeskoczyć. To wada. Jego zaletą jest natomiast to, że wykonane jest z paneli ogrodzeniowych, a nie z siatki jak pozostałe wybiegi. Posiada dwa wejścia ze śluzami, ławki dla opiekunów i kosze na śmieci. Na jego terenie poza tym nie ma nic;) Właściwie nie trzeba tego traktować jako wadę, bo psy mają okazję zająć się sobą nawzajem, zamiast badaniem terenu.
Dojazd samochodem - zaparkować można wzdłuż ulicy Jarochowskiego, albo na innej okalającej park. Najszybszy dojazd komunikacją to chyba tramwaje zatrzymujące się na przystanku "Głogowska/Hetmańska" (1, 3, 5, 7, 8, 11, 14).


Zalety:

+ śluzy

Wady:

- niskie ogrodzenie

Zdjęcia:

Ulica Piaśnicka

52°23'09.3"N 16°59'08.4"E
Wybieg położony na osiedlu Rusa, wzdłuż ulicy Piaśnickiej. W bliskim sąsiedztwie znajduje się fort IIa.
Na terenie wybiegu rośnie sporo drzew, urozmaicając czas psom:) Panuje ogólny porządek, są ławki i kosze oraz bardzo przyzwoite ogrodzenie. Wejście jest jedno, ze śluzą.
Dojeżdżając samochodem nie ma problemu z zaparkowaniem na osiedlowym parkingu, który jest zaraz obok. Dobry dojazd również tramwajem lub autobusem na przystanek "Piaśnicka/Kurlandzka" (linie 1, 16, 18, 52, 54, 84, 92).


Zalety:

+ śluza
+ porządek


Zdjęcia:

Osiedle Jagiellońskie / Rzeczpospolitej

52°23'19.2"N 16°57'08.7"E
Na jednych mapach znajduję ten wybieg jako "Jagiellońskie", na innych jako "Rzeczpospolitej";) Przypuszczalnie znajduje się dokładnie na granicy tych dwóch osiedli. Dobrym punktem orientacyjnym jest sąsiedztwo Szkoły Podstawowej nr 20.
Wybieg średniej wielkości, ogrodzony solidną siatką, z dwoma wejściami (są śluzy!). Jest na nim sporo drzew. Posiada ładnie zorganizowane miejsce do siedzenia - wygląda trochę jak gotowe do rozpalenia ogniska;)
Oczywiście są też kosze na śmieci.
Dojeżdżając po raz pierwszy samochodem można trochę pobłądzić - wybieg znajduje się wewnątrz osiedla. Za to dość szybko znajduje się miejsce do parkowania. Dojazd komunikacją liniami 4, 7, 12, 13, 74, 84 na przystanek "os. Rzeczpospolitej" lub "os. Piastowskie".


Zalety:

+ śluzy
+ dużo ławek


Zdjęcia:

Wybieg dla psów w Skałowie

52°23'31.1"N 17°10'55.6"E
Wybieg znajduje się na terenie Schroniska dla Zwierząt w Skałowie. Dokładny adres to ul. Warzywna 25, Skałowo. Dojechać na miejsce najlepiej jest samochodem, nie ma problemu z zaparkowaniem. Wybieg czynny jest w godzinach 6.00 - 22.00, w weekendy również - trzeba wtedy jedynie zadzwonić przed furtką i poprosić o otwarcie bramy. Za korzystanie należy zapłacić symboliczną kwotę 2 zł. Dobrze jest mieć odliczone - na furtce jest automat do wrzucania monet.
Teren jest spory - 0,5 ha, w jego obszarze znajduje się sadzawka, z której psy chętnie korzystają. Są kosze na śmieci, do dyspozycji sprzęt do sprzątania po psie, ławki do siedzenia, a nawet miejsce na ognisko! Ogrodzenie jest bardzo solidne, z podmurówką. Niestety nie ma śluz.
Na stronie schroniska można się dowiedzieć, że planowane jest utworzenie bezpośredniej furtki, aby w weekend ułatwić wejście. Mają także zostać zbudowane atrakcje dla psów.


Zalety:

+ porządne ogrodzenie
+ sadzawka
+ ładny, duży teren


Wady:

- brak śluz
- odległość od miasta


Zdjęcia:

Wszystkie informacje komunikacyjne oparte na danych ze stron ZTM Poznań oraz jakdojade.pl

Komentarze

 1. Kudos do you! Będziemy z Miszonem zwiedzać w takim razie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo tych wybiegów, ja mieszkam godzinę drogi od Poznania, może kiedyś się na jakiś wybiorę :) A tak poza tym to jestem na Waszym blogu pierwszy raz, bardzo fajnie piszesz i Loki jest piękny <3 Pozdrawiam i zostawiam obserwację!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł z tym zestawieniem! Niestety, Poznań to nie mój rewir, więc na temat samych wybiegów się nie wypowiem, zachęciłaś mnie jednak do rozejrzenia się po tych moich, warszawskich ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkam w Poznaniu i o niektórych wybiegach po raz pierwszy słyszę!Z Ironem bywam tylko na wybiegu Rusałka,ale kusi Lasek Marceliński :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lasek Marceliński - mimo braku śluz - to jeden z naszych ulubionych wybiegów:)

   Usuń

Prześlij komentarz❤ Dziękuję za Wasze komentarze ❤

Każda opinia jest dla mnie ważna i stanowi dużą motywację.
Staram się odwzajemniać Wasze wpisy oraz odwiedzać blogi, jeśli takie posiadacie ❤

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić pałąk na kierownicę do bikejoringu? [DIY]

Test karmy Petvita